Asırlardır Vazgeçilmeyen
Bir Tutku: Altın

Altın... Yeryüzünün bu nadide madenine olan tutku, tarih boyunca insanlığı kendine esir etmiştir. Uğruna savaşlar çıkmış, ülkeler fethedilmiş, kıtalar keşfedilmiştir.

Üretim hacminin sınırlı olması, inelastik arz yapısı, rezerv aracı olması ve benzer özelliklere sahip başka bir maddenin bulunmaması gibi özellikler, talebi hiçbir zaman gerilemeyen bu maddeyi her zaman değerli kılmıştır. Anadolu açısından da ayrı bir değer taşır altın. Çünkü altın bu topraklarda takıya dönüştürülmüş, yine bu topraklarda takı sanatının en güzel örnekleri yaratılmıştır. Yaşayan her uygarlık bu sanatı daha da geliştirerek kendinden sonra gelenlere miras bırakmıştır. Altın, her dönem takıya dönüşmesinin yanı sıra hem değişim, hem tasarruf aracı olmuştur...

Yatırım aracı olarak altın

Yatırım aracı olarak altının geçmişine ve bu gününe kısaca değinirsek;

Eğer altın yatırım aracı olarak değerlendirilecekse, yüksek ayarda fakat işçiliği düşük takılar alınması önerilir. Geri dönüşümde işçiliği düşük ve ayarın yüksek olması kaybı minimum düzeye indirir.. Bunun yanı sıra takı haricinde, yatırım amaçlı olarak, belli gramlarda külçe altınlar da satılmaktadır. Altının kendine özgü bir borsası olduğundan değeri, düşüş ya da yükseliş gösterebilir.

Eskiden yalnızca yatırım amaçlı olarak alınan yastık altı takıları, yerini günümüzde, günlük hayatta kullanılabilen, insanın kişiliğini yansıtan takılara bıraktı. Artık altın yatırım aracı olarak seçilmesi ve bu sebepten yüksek ayarlı ürünleri tercih etme eğilimi, yerini, daha düşük ayarlı, ürünlerin takı olarak kullanılmasına bırakmış hatta kullanılan renk versiyonlarına da hareketlilik getirmiştir.

Altın takı alırken dikkat edilmesi gerekenler

Altın takı alırken dikkat edilmesi gerekli hususları; gram ağırlığı, ayarı, üzerindeki taşların kalitesi, karatı ve işçiliği olarak özetleyebiliriz. Takıda kullanılacak taşa göre bir ayrım yapılacak olursa;

Eğer takıda kullanılan taş değerli taş sınıfından ise (örneğin pırlanta, yakut, safir, zümrüt, vb) bu takı mücevher sınıfına girer. Mücevher alınırken altının gramından çok, taşın veya taşların kalitesi, mücevherin işçiliği önemlidir. Ayrıca mücevherin kalitesini belirleyen diğer önemli kriterleri; taşın kesimi, karatı, temizliği, rengi ve sertifikalı olması olarak gösterebiliriz. Değerli taşlarla üretilen mücevherlerin ayarı da yüksektir. Piyasa standartlarında yarı değerli taşlar ile üretilmiş değişik ayarlarda takılar alınırken de; gram ağırlığı, ayarı ve işçiliği fiyata yansıyacaktır. İşçiliğin oluşturulmasında ise; el işi veya makine işi olması, modelin zorluğu, üretim şekli ve aşamaları, taşı mıhlama şekli ve bunun gibi birçok kıstas etkili olur.

Takıda kaliteyi belirleyen unsurlar

Dostlar, nadide mücevherlerdir. Nadide mücevherler ise kimi zaman dostluk başlangıcıdır. O halde alacağınız takının kalitesi de dostlara vereceğiniz önemi gösterir. Kalite ölçütü olarak; iyi montaj, tesviyenin (çeşitli iyelerle yüzey üzerindeki pürüzleri alma işlemi) dengeli yapılması, tesviye izlerini tamamen kapatmak ve parlatmak için iyi bir cila malzemesi ile parlatma, pürüzsüzlük, döküm veya astar hataları, yüzey dalgalanmaları olmayan hatasız yüzey olarak tabir edilen yüksek yüzey kalitesi, taşın kalitesi ve mıhlama şekli, renk bozuklukları ve lekelerin olmaması gibi kriterlere dikkat edilmeli.

Stilinizi yaratırken takıları göz ardı etmeyin!

Günlük hayatımızda her zaman kıyafeti bütünleyen bir aksesuar olarak vazgeçemediğimiz takılar tarih boyunca da kültürlerle birlikte gelişerek uygarlıklara konu olmuştur. En soylu krallardan, sade halka kadar kadını erkeği takı kullanmıştır. Geçmişte olduğu gibi günümüzde de güzel görünme ve imaj; bir misyon olarak takıya yüklenmiştir. Kıyafetinizi kendi kişiliğinizi yansıtan takılarla tamamlayabilirsiniz. Örneğin klasik giyinmeyi seven bir iş adamı için; dizaynı iyi yapılmış bir kravat iğnesi, kol düğmeleri, işine veya bağlı olduğu bir topluluğa ait amblem ya da logonun bulunduğu zarif bir rozet yada özel hazırlanmış şövalye yüzük kompozisyonu ideal bir imaj sağlayabilir. Aynı şekilde bayanların iş hayatı veya özel davetler için kullanacağı takılar da, kıyafeti tamamlayıcı bir aksesuar olarak vazgeçilmezliğini korumaktadır.

Takıların bakımı nasıl olmalı?

Bir kıyafeti tamamlayan en önemli aksesuarlardan, olmazsa olmaz denilebilecek takılarımızın bakımı nasıl yapılmalı? İşte birkaç öneri;

Takılar kullanılmadığı süre içerisinde, aşınmayı önlemek amacıyla mümkün olduğu kadar kutularında muhafaza edilmelidir. Deformasyona uğramaması için; doğrudan baskı uygulanmamalı, sert cisimlere çarpılmamalı, sürtülmemeli, asidik ortamlardan özellikle ter ve deodorantlardan uzak tutulmalı, su ve temizlik malzemeleriyle birebir teması engellenmelidir. Takılar kullanılmadıkları zaman matlaşır ve leke yaparlar, bununla beraber aşırı kullanıldığında ise çizilir ve deformasyona uğrarlar. Matlaşan ve leke yapan takıları evde kendi yönteminizle temizlemek istediğinizde, sıcak su içine bir miktar toz çamaşır deterjanı ekleyerek eski bir diş fırçası yardımıyla fırçaladığınızda lekeler yok olacak ve parlayacaktır. Diğer bir yöntem; kuyumcu malzemeleri satan firmalardan temin edeceğiniz kendinden cilalı bezler ile de parlatma işlemini yapabilirsiniz. Bu şekilde gideremediğiniz lekeler içinse takıyı aldığınız firmaya ya da herhangi bir kuyumcuya götürerek ultrasonik yıkama makinelerinde temizletebilir ya da polisaj makineleri ile cila yaptırabilirsiniz.

Goldaş Kuyumculuk


ANA SAYFA